MEDİKAL TEKNOLOJİLERİ

2020-11-24T15:46:12+03:00

KIKIRDAK KALINLIĞINI ÖLÇMEK İÇİN BİR OPTİK CİHAZ

Eklem kıkırdakları kaygan yüzeylere sahip olup eklemler arasında sürtünmeyi azaltmaktadır. Eklem kıkırdağı çeşitli şekillerde hasar görebilir. Yaşla birlikte ortaya çıkan aşınma ve eskimenin sonucunda (kireçlenme/osteoartrit/artroz) veya aşırı hareket, fazla kilo, vücut ağırlık dengesinin bozulması ve alınan sert darbeler eklem hasarlarına neden olmaktadır. Teknoloji artroskopik inceleme sırasında kıkırdak kalınlığının spektroskopik ölçümünün yapılmasını sağlayan optik bir tıbbi cihaz ve kıkırdak kalınlığının belirlenmesi için bir yöntem ile ilgilidir. Bu cihazda LED ışık kaynakları ve fotodiyot kullanılarak kıkırdak kalınlığı gerçek zamanlı olarak belirlenmektedir.

2020-11-23T16:56:27+03:00

AĞIZ, DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİNDE KULLANILAN IŞIK YAYAN VİDALAR, PİNLER, PLAKLAR VE İMPLANTLAR

Vücut içine yerleştirildikten sonra bazı durumlarda çıkarılması gereken, uyarılma sonrası ışık yayar nitelikte olan, ağız, diş ve çene cerrahisi için geliştirilmiş vida, pin, plak ve dental implant olarak kullanılabilen fosforesans özellikli tıbbi ürünlerdir. Özellikle de iki aşamalı dental implant cerrahisi uygulamalarında kullanılan dental implantların, diğer işlemlerde kullanılan vidaların, pinlerin ve plakların yerlerinin tespiti için kullanılmaktadır.

2020-11-24T14:19:51+03:00

KARACİYER AMELİYATI SIRASINDA KULLANILAN YENİ BİR VASKÜLER CERRAHİ ALET (KLEMP)

Teknoloji karaciğerin sağ kısmının çıkarılması esnasında hayati aşamalarından biri olan sağ hepatik venin kesilmesi işleminde damarı travmatik olmayan bir şekilde kapatmak amacıyla kullanılan cerrahi alet (Vasküler klemp) ile ilgilidir. Söz konusu cerrahi alet bir vasküler klemp olup, distal ve proksimal uca sahiptir.

2020-11-24T14:34:44+03:00

MEDİKAL GÖRÜNTÜLEME CİHAZLARI İÇİN YENİ ELEKTRONİK DEVRE

Buluş biyomedikal optik görüntüleme sistemlerinde kullanılan analog akım/voltaj çevirici elektronik devreler ile ilgilidir. Özellikle fiber optik kablolarından gelen ışık şiddeti bilgilerini okuyabilmek amacıyla fiber optik kabloya bağlanacak olan pn-tipi yarı iletken elektronik foto diyotlarının üzerinden akacak olan elektrik akım miktarlarının voltaj değerlerine çevrilmesi ile ilgili olan elektronik analog akım/voltaj çevirici tüm devresi ile ilgilidir. Dokuya girip, dokunun içerisinden geri yansıyan fotonların fotodiyotlar üzerinde meydana getirdiği elektriksel akımları voltaj değerlerine dönüştürerek zamana bağlı olarak ölçmek amaçlanmaktadır.