Teknoloji Konusu

Meyve bahçelerindeki budama işlemleri sonrasında ortaya çıkan budama budama artıklarını parçalayarak organik madde olarak toprağa bırakılmasını sağlayan kendiyürür bir tarım makinası prototipidir. Makina traktörden hareketli parçalama makinaları ile çalışma sırasında yaşanan bazı sorunlar dikkate alınarak geliştirilmiştir. Üzerindeki turbo dizel motordan (115 BG) sağlanan hareket makinanın yürüyüş, parçalama-toplama üniteleri başta olmak üzere tümüyle ilgili organlara hidrolik sistemler ile iletilmektedir. Makina traktörden hareketli parçalama makinaları ile çalışma sırasında yaşanan bazı sorunlar dikkate alınarak geliştirilmiştir.

Avantajları

  • Odunsu yapıdaki budama artıklarını parçalayarak toprağa organic madde olarak bırakılmalarına imkan vermektedir.
  • Toplama ve parçalama işlemlerinin daha kolay gerçekleşmesi ve parçacık büyüklüğünün ayarlanabilmesi için ilgili üniteler ve parçaları özel olarak şekillendirilmiş ve boyutlandırılmıştır.
  • Özel tasarımı ile toplama ve parçalama işlemlerinin daha kolay ve amacına uygun yapılmasını sağlamaktadır. Bu özelliği ile traktörden hareketli makinaların başarılı olamadığı alanlarda çalışma imkanı sunmaktadır.
  • Tüm sistemdeki hareket iletiminin hidrolik ve kontrol sisteminin elektronik (PLC) olması farklı çalışma koşullarında uyumlu bir şekilde çalışma imkanı sağlamaktadır.
  • Makine üzerinde yer alan ölçme sistemi ile yakıt tüketimi, ilerleme hızı, toplayıcı ve parçalayıcı devirleri ve GPS verileri anlık olarak izlenebilmekte ve kaydedilebilmektedir.

 

Uygulama Alanları

Geliştirilen prototip makine ile artık değerlendirme konusu başta olmak üzere meyve yetiştiriciliği mekanizasyonuna dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Prototip makina kendi alanında ülkemizde geliştirilen ilk kendiyürür makinadır.  Makine ile ilgili iki adet patent başvurusu yapılmıştır. Makinanın iş genişliği 170 cm, toplam genişliği 223 cm’dir. Bu özelliği ile 3 m sıra arası genişliğe sahip bağlarda ve daha geniş sıra aralığına sahip meyve bahçelerinde çalışabilmektedir. Prototip imalatı sırasındaki denemelerde kiraz, ceviz, bağ, narenciye ve zeytin bahçesi olmak üzere yaklaşık 400 da, sonrasında ise 100 da’lık bozulmuş kayısı bahçesindeki çalışmada artıklar başarılı bir şekilde parçalanmıştır. Denemelerde % 10 eğim ve taşlı topraklarda çalışmıştır.

 

             

 

Makine, farklı platformlarda (kongre, patent yarışması, proje pazarı, tarım önovasyon ödülleri) dört adet ödül almıştır. Ülkemizdeki meyve bahçelerinde çalışabilir özelliktedir. Ülkemizde büyük ölçekli meyve bahçelerinde ya da makine müteahhitliği yöntemi ile (biçerdöverlerde olduğu gibi) küçük ölçekli işletmelerde de kullanılabileceği öngörülmektedir. Yine meyve yetiştiriciliğinin yapıldığı ülkelere ihraç potansiyelinin olduğu düşünüllmektedir.

Makine mevcut hali ile budama artıklarının parçalanması işlemini gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte makinanın ön tarafında bulunan toplama-parçalama ünitesi yerine budama aparatları, yabancı ot mücadele araçları, yardımcı hasat vb. farklı sistemler yerleştirilebilir. Bu özellikleri ile makinanın meyve bahçelerinde bir platform olarak da kullanılabileceği öngörülmektedir.

 

            

 

Başvuru Sahipleri : Akdeniz Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi
Buluş Sahipleri : Prof. Dr. Murad ÇANAKCI, Prof. Dr. Mehmet TOPAKCI, Prof. Dr. Davut KARAYEL, Dr. Öğr. Üyesi İlker ÜNAL, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet ÇAKIR
Patent No: 2018/02883 ve 2018/02887